Vrf Klima Nasıl Çalışır?

Vrf Klima Nasıl Çalışır?

Daha çok konut ve ticari işyerlerinde enerji tasarrufu sunan ve çevre dostu olan vrf klima modelleri 81 ilimizde yoğun olarak tercih ediliyor. Ergonomik ve şık tasarıma sahip olan bu gözde klimalar pek çok klima modellerinden farklı olarak daha uzun ömürlüdür. Bu sayede kullanıcılarına hem zamandan ve hem de ekonomiden tasarruf sağlıyor. Günlük temizliği oldukça kolay olan vrf klima modelleri bakımları ise sadece uzman klima üretim firması tarafından garantili olarak yapılıyor. Vrf klima modelinde sistem, birden çok iç mekanizmanın tek bir boru kanalı üzerinden aynı dış mekanizma ve dış mekanizma üzerinden işlev görmesini sağlıyor. Vrf klimalar bölgesel teknoloji özelliği sayesinde yer alınan bölge bazından ısı kontrolünün pratik bir biçimde ayarlanmasını da sağlıyor.

Vrf Klimaların Kullanım Alanları

Vrf klimaların kullanım alanları ise oldukça geniştir. Bu yüksek teknolojili klimalar birçok otellerde, rezidanslarda, restoranlarda, plazalarda, sağlık kuruluşlarında, tiyatro ve konser alanlarında, fabrikalarda, eczanelerde ve daha birçok farklı sektörlerdeki işletmelerde tercih ediliyor. Ayrıca gerek Vrf sistemi ve gerekse de Vrv sistemi aynı teknolojik özelliklere sahip olup aynı işlevlere sahiptir. Bu sayede Vrf ve Vrv sistemlerde aynı havayı işleyebilen çok sayıda iç mekanizma modüler bir adet dış konderas kısmına ilave edilir. Bu sayede ısıtma ve soğutma işlemi kolayca gerçekleştirilir. Vrf klima modellerinde sadece tek dış ünite üzerinden birden fazla iç ünitelerin kontrol edilmesi söz konusudur.

Vrf Klimalarda Çalışma Mantığı

Vrf klimalarda çalışma mantığı merkezi klima sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Bu klimalar işlev görme sırasında dış ünite alanından çıkarak sıvı ve gazlar üniteleri dolaştıktan bir müddet sonrasında yeniden dış ünite kısmına ulaşır. Her bir ünite doğrudan temel boru hattına bağlanarak bu sayede birbirinden bağımsız bir biçimde ayrı ayrı kontrol altına alınabilir. Bu nedenle gereksinim duyulmayan sahalarda iklimlendirme gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Vrf mekanizması toplam potansiyel bazından hassas bir biçimde ayarlanabilen DC inverter kompresör sistemlerine sahiptir. Bu sayede yer aldığı alanın gereksinimleri doğrultusunda gaz ihtiyacının ayarlanmasını sağlıyor. Böylelikle en düşük oranda enerji harcanmasını sağlanıyor. Vrf klima modellerinde iç ortamlarda sıcaklık değerleri ise + ve - 0,5 derece üzerinden kontrol edilebilir. Bu modern klimaların içeriğinde özel basınç sensörleri bulunuyor. Bu sayede her bir iç ünitenin dış üniteye olan uzaklık konumundan negatif yönde etkilenmeden potansiyel gereksinimlerini pratik bir biçimde belirleyebiliyor. Bu sayede yalnızca gereksinim duyulabilecek düzeyde enerji harcanması mümkün olabiliyor.

Vrf Klima Nasıl Çalışır?